Panerai - PAM00243
PAM00243 Luminor 1950 Submersible
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00243 (aka: PAM00243) |
| Name: | PAM00243 Luminor 1950 Submersible |
| Produced: | 2006 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The PAM 243 was the first of the Submersible models to be fitted with the 1950 style case.