Panerai - PAM00285
PAM00285 Luminor Submersible 2500m
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00285 (aka: PAM00285) |
| Name: | PAM00285 Luminor Submersible 2500m |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Water Resistance: | 2500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The PAM 285 Luminor Submersible was a limited edition of 250 pieces. The case is titanium though the bezel is stainless steel.