Panerai - PAM00307
PAM00307 Luminor 1950 Submersible Depth Gauge Pangea
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00307 (aka: PAM00307) |
| Name: | PAM00307 Luminor 1950 Submersible Depth Gauge Pangea |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 120.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai PAM 307 Luminor Pangea Depth Gauge was introduced in 2008. It features the OP III movement fitted with an electronic depth gauge, now called OPXV. It was made in 500 pieces to celebrate Mike Horn's Pangaea expedition.