Panerai - PAM00358
PAM00358 Luminor 1950 Submersible 2500 Destro Chronopassion
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00358 (aka: PAM00358) |
| Name: | PAM00358 Luminor 1950 Submersible 2500 Destro Chronopassion |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 2500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The PAM 358 is a limited edition of 100 pieces made for the Parisian Panerai AD Chronopassion. It features a Luminor 1950 Submersible 2500 case in 'Destro' configuration.