Panerai - PAM00364
PAM00364 Luminor Submersible 1950 2500M 3 Days Automatic Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00364 (aka: PAM00364) |
| Name: | PAM00364 Luminor Submersible 1950 2500M 3 Days Automatic Titanio |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 2500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The 2013 PAM 364 Luminor Submersible 1950 was introduced in 2013. It features a titanium case with a depth rating of 2500 meters and is powered by caliber P.9000.