Panerai - PAM00371
PAM00371 Luminor Submersible 1950 Regatta 3 Days GMT Automatic Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00371 (aka: PAM00371) |
| Name: | PAM00371 Luminor Submersible 1950 Regatta 3 Days GMT Automatic Titanio |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Luminor Submersible 371 was introduced in 2011 to celebrate the 2011 Panerai Classic Yachts Challenge. It features a titanium case measuring 47mm and it is fitted with a blue dial.