Panerai - PAM00382
PAM00382 Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Bronzo
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00382 (aka: PAM00382) |
| Name: | PAM00382 Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Bronzo |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The PAM 382 was the first Panerai to feature a bronze case - a feature a later replicated with the 507 and 671. It is powered by caliber P.9000. The caseback is made of titanium.