Panerai - PAM00389
PAM00389 Luminor Submersible 1950 Amagnetic 3 Days Automatic Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00389 (aka: PAM00389) |
| Name: | PAM00389 Luminor Submersible 1950 Amagnetic 3 Days Automatic Titanio |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Luminor Submersible Amagnetic 3 Days Automatic Titanio was first introduced in 2013. It has a titanium case with a bezel in titanium / ceramic. Its caliber P.9000 is shielded by a amagnetic Farraday cage.