Panerai - PAM00507
PAM00507 Luminor Submersible 1950 3 Days Power Reserve Automatic Bronzo
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00507 (aka: PAM00507) |
| Name: | PAM00507 Luminor Submersible 1950 3 Days Power Reserve Automatic Bronzo |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The 2013 PAM 507 is a brother to the original bronze Submersible, the PAM 382 - following up on the huge success of the 'Bronzo'. It features the same case though it is now fitted with the P.9002 movement with power reserve indicator on the dial. The case back is done in titanium.