Panerai - PAM00508
PAM00508 Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Ceramica
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00508 (aka: PAM00508) |
| Name: | PAM00508 Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Ceramica |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The PAM 508 was released in 2013 and features the Luminor Submersible 1950 case done in ceramic. It is powered by caliber P.9000.