Panerai - PAM00569
PAM00569 Luminor 1950 Submersible Left-Handed 3 Days Automatic Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00569 (aka: PAM00569) |
| Name: | PAM00569 Luminor 1950 Submersible Left-Handed 3 Days Automatic Titanio |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The PAM 569 is a limited edition Luminor 1950 'Destro' made in 1000 pieces in 2014. Its stainless steel case measures 44mm across and it is fitted with a black hobnail dial.