Panerai - PAM00571
PAM00571 Luminor Submersible 1950 3 Days Titanium Classic Yachts Challenge 10 Years of Passion
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00571 (aka: PAM00571) |
| Name: | PAM00571 Luminor Submersible 1950 3 Days Titanium Classic Yachts Challenge 10 Years of Passion |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The PAM 571 Luminor Submersible was introduced in 2014 to commemorate the 10 year anniversary of the Panerai Classic Yachts Challenge.