Panerai - PAM00607
PAM00607 Luminor Submersible 1950 Left-Handed 3 Days Automatic Ceramica
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00607 (aka: PAM00607) |
| Name: | PAM00607 Luminor Submersible 1950 Left-Handed 3 Days Automatic Ceramica |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The PAM 607 is a limited edition of 50 pieces exclusively made for the Panerai boutiques Hong Kong and Firenze. It has its Luminor Submersible 1950 case done in 'Destro' fashion, with the crown on the left side.