Panerai - PAM00614
PAM00614 Luminor Submersible 47 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanium / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00614 (aka: PAM00614) |
| Name: | PAM00614 Luminor Submersible 47 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanium / Black |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible 1950 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanio was introduced at SIH 2015. Its titanium case measures an impressive 47mm across. It is powered by caliber P.9100, which features a flyback chronograph with central minutes counter.