Panerai - PAM00615
PAM00615 Luminor Submersible 47 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanium / Ceramic / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00615 (aka: PAM00615) |
| Name: | PAM00615 Luminor Submersible 47 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanium / Ceramic / Black |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai PAM 615 Luminor Submersible 1950 3 Days Chrono Flyback Automatic Titanio was introduced at SIHH 2015. It differs from the PAM00614 by the fact that its bezel has a ceramic inlay.