Panerai - PAM00616
PAM00616 Luminor Submersible 47 3 Days Automatic Carbotech / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00616 (aka: PAM00616) |
| Name: | PAM00616 Luminor Submersible 47 3 Days Automatic Carbotech / Black |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Luminor Submersible 1950 Carbotech 3 Days Automatic was introduced at SIH 2015. It features a spectacular case made of 'Carbotech', a composite material based on carbon fibre. It has a DLC-coated titanium caseback. Powering this Luminor is caliber P.9000.