Panerai - PAM00671
PAM00671 Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Bronzo Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00671 (aka: PAM00671) |
| Name: | PAM00671 Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Bronzo Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai PAM 671 is a SIHH 2017 release, leaked late 2016. An update to the 2011 PAM 382, it now features a blue dial. The bronze case, in Luminor 1950 Submersible style, features a titanium case back. Details will be updated as soon as more information presents itself. The photo is now changed for the final version.