Panerai - PAM00682
PAM00682 Luminor 1950 Submersible 3 Days Automatic Acciaio 42
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00682 (aka: PAM00682) |
| Name: | PAM00682 Luminor 1950 Submersible 3 Days Automatic Acciaio 42 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Introduced at SIHH 2017, the Panerai Luminor 1950 Submersible 1950 PAM 682 is the first Luminor Submersible to feature a 42mm case. It is powered by caliber P.9010.