Panerai - PAM00684
PAM00684 Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Oro Rosso 42
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00684 (aka: PAM00684) |
| Name: | PAM00684 Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Oro Rosso 42 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor 1950 Submersible PAM00684 features a 42mm case in red gold, with a ceramic bezel insert. It is powered by the self-winding caliber P.9010.