Panerai - PAM00719
PAM00719 Luminor Submersible 1950 3 Days GMT Automatic Titanio Pole 2 Pole
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00719 (aka: PAM00719) |
| Name: | PAM00719 Luminor Submersible 1950 3 Days GMT Automatic Titanio Pole 2 Pole |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Luminor Submersible 719 was introduced in late 2016 in anticpation of SIHH 2017 as a limited edition of 500 pieces commemorating Mike Horn's Pole 2 Pole expedition. It features a titanium case and a blue dial; both caseback and dial refer to the expedition.