Panerai - PAM00731
PAM00731 Luminor Submersible Automatic Acciaio Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00731 (aka: PAM00731) |
| Name: | PAM00731 Luminor Submersible Automatic Acciaio Blue |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible PAM00731 is a limited edition of 100 pieces released in 2017. It is based on the PAM1024 from the regular collection, but features a blue dial. It is only available through Panerai's own e-Boutique.