Panerai - PAM00907
PAM00907 Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Bronzo Brown
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00907 (aka: PAM00907) |
| Name: | PAM00907 Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Bronzo Brown |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible is a piece unique created in celebration of the opening of the Panerai London boutique by Panerai. Sold at auction by Sotheby's, the proceedings will benefit the Royal Yachting Association and its Onboard sailing programme.