Panerai - PAM00959
PAM00959 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Acciaio Blue Ceramic / Shark Grey
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00959 (aka: PAM00959) |
| Name: | PAM00959 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Acciaio Blue Ceramic / Shark Grey |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai PAM 959 was introduced at SIHH 2019. It features a 42mm stainless steel case with a ceramic bezel insert.