Panerai - PAM00961
PAM00961 Luminor Submersible 47 Marina Militare Carbotech Comsubin
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00961 (aka: PAM00961) |
| Name: | PAM00961 Luminor Submersible 47 Marina Militare Carbotech Comsubin |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 33 units |
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Submersible PAM00961 was introduced in 2019 as a limited edition of 33 pieces. It features a 'Carbotech' case of 47mm with a titanium case back and a carbon dial. It is powered by caliber P.9010.