Panerai - PAM00968
PAM00968 Luminor Submersible 3 Days Automatic Bronzo
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00968 (aka: PAM00968) |
| Name: | PAM00968 Luminor Submersible 3 Days Automatic Bronzo |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Submersible PAM01616 was introduced in 2019. It features a bronze case paired with a titanium case back and a brown ceramic bezel insert. The dial is brown with green & blue luminous hour markers.