Panerai - PAM00974
PAM00974 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Goldtech / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00974 (aka: PAM00974) |
| Name: | PAM00974 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Goldtech / Black |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible PAM00974 was introduced in 2019. This watch features a 42mm case made of Panerai's proprietary Goldtech red gold alloy.