Panerai - PAM00982
PAM00982 Luminor Submersible 47 Chrono Guillaume Nery Edition
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00982 (aka: PAM00982) |
| Name: | PAM00982 Luminor Submersible 47 Chrono Guillaume Nery Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Submersible Chrono Guillaume Nery Edition PAM00982 was introduced in 2019. It has a titanium case paired with a blue ceramic bezel and a 'shark' grey dial.