Panerai - PAM00983
PAM00983 Luminor Submersible 47 Chrono Guillaume Nery Edition
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00983 (aka: PAM00983) |
| Name: | PAM00983 Luminor Submersible 47 Chrono Guillaume Nery Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 15 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Submersible Chrono Guillaume Nery Edition PAM00982 was introduced in 2019 as a limited edition of 15 pieces. It has a DLC-coated titanium case and a fumé blue dial.