Panerai - PAM00985
PAM00985 Luminor Submersible 47 Mike Horn Edition
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM00985 (aka: PAM00985) |
| Name: | PAM00985 Luminor Submersible 47 Mike Horn Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 19 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Submersible PAM00985 was introduced in 2019 as a limited edition of 19 pieces. It features a case made out of recycled titanium and a strap made of recycled plastic.