Panerai - PAM01024
PAM01024 Luminor Submersible 44 Automatic Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01024 (aka: PAM01024) |
| Name: | PAM01024 Luminor Submersible 44 Automatic Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Released in 2017, the Panerai Luminor Submersible PAM01024 is the successor to the PAM00024. Changes include the use of the OP XXX movement in favor of the OP III, and subtle tweaks to the design.