Panerai - PAM01039
PAM01039 Luminor Submersible 47 Luna Rossa
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01039 (aka: PAM01039) |
| Name: | PAM01039 Luminor Submersible 47 Luna Rossa |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible Luna Rossa was introduced in 2019. It features a 'Carbotech' case with a titanium case back. Inside is the self-winding caliber P.9010. The dial has pieces of the sails of the Luna Rossa applied to it.