Panerai - PAM01055
PAM01055 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Stainless Steel / Green / Verde Militare
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01055 (aka: PAM01055) |
| Name: | PAM01055 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Stainless Steel / Green / Verde Militare |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai PAM PAM01055 is a limited edition of 500 pieces introduced in 2019. It could only be purchased through the Panerai.com website.