Panerai - PAM01074
PAM01074 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Bronzo Blu Abisso
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01074 (aka: PAM01074) |
| Name: | PAM01074 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Bronzo Blu Abisso |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible Bronzo Abisso Blu 'Baby Bronzo' reference PAM01074 has a bronze case of 42.00mm, with a titanium see-through case back. The dial is Blue. This Submersible is powered by the self-winding caliber P.900.