Panerai - PAM01108
PAM01108 Luminor Submersible Ecopangaea Tourbillon GMT Mike Horn
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01108 (aka: PAM01108) |
| Name: | PAM01108 Luminor Submersible Ecopangaea Tourbillon GMT Mike Horn |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 5 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 50.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Introduced in [RELEASE_YEAR[, the Panerai Luminor Submersible Ecopangaea features a Stainless Steel case of 50.00mm, which houses the hand-wound caliber P.2005/T. A limited edition, the full package includes a trip with Mike Horn to the Arctics.