Panerai - PAM01163
PAM01163 Luminor Submersible 47 Chrono Paltrinieri Edition
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01163 (aka: PAM01163) |
| Name: | PAM01163 Luminor Submersible 47 Chrono Paltrinieri Edition |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 27 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible Chrono Paltrinieri Edition reference PAM01163 is a limited edition of 27 pieces exclusively available through Panerai.com. Inspired by the record-shattering swimmer Gregorio Paltrinieri, it features a titanium case with ceramic bezel insert and a blue dial.