Panerai - PAM01207
PAM01207 Luminor Submersible 47 3 Days Chrono Flyback Jimmy Chin Edition
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01207 (aka: PAM01207) |
| Name: | PAM01207 Luminor Submersible 47 3 Days Chrono Flyback Jimmy Chin Edition |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible referennce PAM01207 is a 2021 special edition created in collaboration with Panerai ambassador Jimmy Chin, an American adventurer and filmmaker. This limited edition of 100 pieces has a Titanium case and a Black dial.