Panerai - PAM01208
PAM01208 Luminor Submersible 47 3 Days Chrono Flyback Jimmy Chin Xperience Edition
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01208 (aka: PAM01208) |
| Name: | PAM01208 Luminor Submersible 47 3 Days Chrono Flyback Jimmy Chin Xperience Edition |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 14 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible referennce PAM01208 is a 2021 special edition created in collaboration with Panerai ambassador Jimmy Chin, an American adventurer and filmmaker. This limited edition of 14 pieces has a DLC-coated titanium case with ceramic bezel insert, and a Grey dial. As with earlier models in Panerai's 'Xperience' series, it comes with a multi-day experience hosted by mr. Chin.