Panerai - PAM01209
PAM01209 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Azzurro
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01209 (aka: PAM01209) |
| Name: | PAM01209 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Azzurro |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible reference PAM01209 'Azzurro' is a limited edition of 500 pieces exclusive to the Panerai.com website. It features a stainless steel case and a blue ceramic bezel insert. The dial is Black. Power comes from the self-winding caliber P.900.