Panerai - PAM01223
PAM01223 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Stainless Steel / White
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01223 (aka: PAM01223) |
| Name: | PAM01223 Luminor Submersible 42 3 Days Automatic Stainless Steel / White |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible reference PAM01223 features a stainless steel case and a White dial. Power comes from the self-winding caliber P.900.