Panerai - PAM01225
PAM01225 Luminor Submersible eLAB-ID
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01225 (aka: PAM01225) |
| Name: | PAM01225 Luminor Submersible eLAB-ID |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible eLab ID reference PAM01225 was introduced in 2017. The watch has its case, glass and strap made, and a number of parts of the movement made of recycled materials.