Panerai - PAM01226
PAM01226 Submersible QuarantaQuattro Bianco
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01226 (aka: PAM01226) |
| Name: | PAM01226 Submersible QuarantaQuattro Bianco |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Submersible QuarantaQuattro PAM01226 was introduced in 2022. This watch has a case of 44.00mm, crowned by a rotating bezel and fitted with the brand's signature crown protecting device. The dial is White, and inside ticks a self-winding movement in the form of caliber P.900.