Panerai - PAM01229
PAM01229 Submersible QuarantaQuattro
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01229 (aka: PAM01229) |
| Name: | PAM01229 Submersible QuarantaQuattro |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Submersible QuarantaQuattro PAM01229 was introduced in 2022. This watch has a case of 44.00mm, crowned by a rotating bezel and fitted with the brand's signature crown protecting device. The dial is Black, and inside ticks a self-winding movement in the form of caliber P.900.