Panerai - PAM01239
PAM01239 Luminor Submersible 47 3 Days Chrono Flyback Forze Speciali
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01239 (aka: PAM01239) |
| Name: | PAM01239 Luminor Submersible 47 3 Days Chrono Flyback Forze Speciali |
| Produced: | 2022 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible referennce PAM01239 is a 2022 special edition created in collaboration with the Italian Navy / Marina Militare. This Submersible has a DLC-coated titanium case with ceramic bezel insert, and a Black dial. Inside ticks the self-winding caliber P.9100/R.