Panerai - PAM01254
PAM01254 Luminor Submersible 47 3 Days Automatic GIGN
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01254 (aka: PAM01254) |
| Name: | PAM01254 Luminor Submersible 47 3 Days Automatic GIGN |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai LUminor Submersible GIGN PAM01254 is a special edition created in collaboration with the Groupe d'Intervention de la Gendarmerie Nationale, an elite police tactical unit of the National Gendarmerie of France. This Submersible has a BMG-tech case with Carbotech bezel and a titanium case back. The dial is blue.