Panerai - PAM01285
PAM01285 Luminor Submersible 47 S Brabus Experience Edition
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01285 (aka: PAM01285) |
| Name: | PAM01285 Luminor Submersible 47 S Brabus Experience Edition |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 22 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible reference PAM01285 is a 2023 limited edition created in collaboration with Brabus, a Mercedes-Benz customizer, tuner and restorer based in Germany. The retail price includes a Brabus 'experience'.