Panerai - PAM01289
PAM01289 Submersible QuarantaQuattro ESteel Blu Profondo
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01289 (aka: PAM01289) |
| Name: | PAM01289 Submersible QuarantaQuattro ESteel Blu Profondo |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Submersible QuarantaQuattro PAM01289 was introduced in 2022. This watch has a case of 44.00mm crafted from 'eSteel' , an environmentally conscious stainless steel, which is crowned by a rotating bezel with ceramic insert. The dial is Blue, and inside ticks a self-winding movement in the form of caliber P.900.