Panerai - PAM01389
PAM01389 Luminor Submersible 47 Amagnetic 3 Days Automatic Titanium / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01389 (aka: PAM01389) |
| Name: | PAM01389 Luminor Submersible 47 Amagnetic 3 Days Automatic Titanium / Black |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The 2017 PAM 1389 is an update of the 2016 Luminor Submersible Amagnetic 3 Days Automatic Titanio PAM 389. It has a titanium case with a bezel in titanium / ceramic, housing the updated & slimmer caliber P. 9010 movement.