Panerai - PAM01391
PAM01391 Submersible QuarantaQuattro Luna Rossa
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01391 (aka: PAM01391) |
| Name: | PAM01391 Submersible QuarantaQuattro Luna Rossa |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 1500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Submersible QuarantaQuattro PAM01391 was introduced in 2022 as a limited edition of 1500 units. This watch has a case of 44.00mm, crowned by a rotating bezel and fitted with the brand's signature crown protecting device. The dial is Blue, and inside ticks a self-winding movement in the form of caliber P.900.