Panerai - PAM01402
PAM01402 Luminor Submersible 47 3 Days Chrono Flyback Navy Seals Experience Edition
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01402 (aka: PAM01402) |
| Name: | PAM01402 Luminor Submersible 47 3 Days Chrono Flyback Navy Seals Experience Edition |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 70 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Luminor Submersible referennce PAM01402 is a 2023 special edition created in collaboration with the US Navy Seals. This Submersible has an aged titanium case with ceramic bezel insert, and a Black dial. Inside ticks the self-winding caliber P.9100/R.