Panerai - PAM01466
PAM01466 Submersible QuarantaQuattro Luna Rossa Ti-Ceramitech / Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Submersible |
| Reference: | PAM01466 (aka: PAM01466) |
| Name: | PAM01466 Submersible QuarantaQuattro Luna Rossa Ti-Ceramitech / Blue |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Panerai Submersible QuarantaQuattro PAM01466 was introduced in 2024. This Submersible has a blue 'Ceramitech' and titanium case, paired with a Blue dial with Luna Rossa branding.